BARKOD TARİHİ

Geçmişten Günümüze Barkodun Tarihi

barkod Tarihi

Tarihçe

Rutin barkod kullanımı, 1973 yılında Evrensel Ürün Kodu (UPC) benzersiz bir ürünün standart göstergesi haline geldiğinde başladı. UPC’nin tanıtılmasından bu yana, dünyadaki diğer bölgeler ve endüstriler, Avrupa Makale Numaralandırma (EAN) ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki süreli yayınlar için kullanılan ISSN sistemi dahil olmak üzere barkod sistemleri kurulmuştur.

40 yıldan fazla bir süredir barkodlar, irili ufaklı, daha verimli ve doğru bir şekilde çeşitli ürünleri, varlıkları, malzemeleri ve daha fazlasını tanımlayan, izleyen ve stok tutan irili ufaklı şirketlere yardımcı olmuştur.

Bugün bildiğimiz barkodun tarihçesine bir bakış.

1932: Satılan ve stokları uzlaştırmak için daha kolay bir yol arayan bakkallar ve süpermarketler sayesinde, Harvard işletme öğrencisi Wallace Flint, 1890 ABD Sayımı için geliştirilene benzer bir delikli kart sistemi öneriyor. Sistem pahalı ve zahmetli olduğu için bu fikir rafa kaldırılıyor fakat fikir babası olarak tarihe geçiyor.

 

1948: Drexel Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencisi olan Bernard Silver, büyük bir gıda şirketi başkanını ve süpermarket kasasında otomatik olarak ürün bilgilerini toplama konusundaki araştırmaları yapan bir dekanın görevine kulak misafiri olur. Silver, arkadaşı ve sınıf arkadaşı Norman Joseph Woodland’a duyduklarını aktarır. Bu düşünceden etkilenen Woodland, araştırma yapmaya başladı.

Çalışma Ortaklırımız

Partnerlerimiz

Zentek Yazılım Proje ve İş Partnerleri